با آغاز فصل سرما مرغداران بیماری‌های ویروسی طیور را جدی بگیرند

استرس سرمایی یکی از عوامل تضعیف‌ کننده سیستم ایمنی طیور پرورشی بوده و در چنین شرایطی پرنده بیشتر در معرض عوامل ویروسی و باکتریایی قرار می‌گیرد که برای به حداقل رساندن تلفات ناشی از بیماری‌هایی همچون نیوکاسل، آنفلوآنزا، آنگارا، برونشیت و غیره باید تولیدکنندگان مرغ گوشتی توصیه های بهداشتی را جدی گرفته شده و در جهت اجرایی کردن آنها نهایت دقت و تلاش خود را بکار گیرند.
باتوجه به اینکه پرندگان آزادپرواز و جوندگان منبع و مخزن انواع عوامل بیماری‌زای میکروبی هستند؛ مرغدار می‌بایست با ایجاد حصار، فنس، نصب توری مناسب روی پنجره‌ها، بتون ریزی محوطه مرغداری، محصورسازی انبار دان، ماشینی‌سازی انتقال خوراک از انبار به سالن پرورش و … هم ورود این جانوران را کنترل کنند و هم دسترسی آنها را به جیره قطع کنند.
مدیریت صحیح گرمایش، رطوبت و تهویه سالن‌ها نیز بسیار مهم می باشد و هرگونه استرس حرارتی می‌تواند زمینه را برای ظهور و بروز بیماری‌ها در مرغداری را فراهم کند که می‌بایست مرغداران قبل از جوجه‌ریزی صحت عملکرد هیتر، سوخت‌رسان، هواکش، رطوبت‌ساز و … را بررسی و تجهیز کنند.
کنترل ورود افراد، وسایل و نهاده‌ها از دیگر نکات مهم می باشد که مدیر مرغداری حتی‌الامکان در طول دوره پرورش ورود افراد متفرقه به مرغداری را ممنوع نماید و خودروهایی که خوراک یا نهاده‌ را به مرغداری حمل می‌کنند را پس از عبور از حوضچه ضدعفونی، آن را به واحد ورود داده و قبل از تخلیه نسبت به داشتن گواهی حمل بهداشتی-قرنطینه‌ای آن اطمینان حاصل کند.
اجرای برنامه واکسیناسیون را یکی از راهکارهای اساسی کاهش بیماری‌های ویروسی در واحدهای مرغداری می باشد که واکسیناسیون بصورت تزریقی برعلیه نیوکاسل، نه تنها امکان ابتلا به این بیماری مهلک را از بین برده بلکه در صورت درگیری، تعداد تلفات نیز بسیار پایین خواهد بود.
کوره لاشه‌سوز یا چاه دفن تلفات لازمه بسیار مفید و مهمی جهت جلوگیری از گسترش و پراکنده شدن عوامل بیماری‌زا بوده لذا مرغدار قبل از جوجه‌ریزی می‌بایست نسبت به تأمین و تجهیز آنها اقدام کند.
گزارش هرگونه تلفات نامتعارف به اداره دامپزشکی ضروری می باشد و مرغدار می‌تواند با گزارش سریع هرگونه تلفات نامتعارف به شبکه دامپزشکی، باعث جلوگیری از اشاعه آلودگی در منطقه شود و اداره دامپزشکی علاوه بر نمونه‌گیری و ارسال به آزمایشگاه، اطلاع‌رسانی لازم را بسایر واحدها جهت تشدید اقدامات بهداشتی-قرنطینه‌ای انجام خواهد داد.
کود مرغی پایان دوره پرورش منبع و مخزن کاملی از انواع باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها می‌باشد و چنانچه بدون عقیم‌سازی بارگیری و انتقال داده شود عوامل بیماریزای آن از طریق جریان باد در کل منطقه پراکنده گشته و بدین سان اشاعه آلودگی را تشدید می‌بخشد و مرغدار ملزم است پس از پایان دوره پرورش، کود را طبق شرایط اصولی و دستورالعمل‌های بهداشتی جمع‌آوری و عقیم نماید و پس از طی مدت تعیین شده آن را بارگیری و حمل کنند.
مهمترین بخشی که مرغدار باید به آن توجه نماید تهیه جوجه باکیفیت، خرید از مزرعه مرغ مادر مجاز و تحت نظارت سازمان دامپزشکی می‌باشد و جوجه‌های بی‌کیفیت و به اصطلاح ته‌سالنی از ایمنی مناسب برخوردار نبوده و با بروز کمترین استرسی، درگیر انواع بیماری‌های عفونی و غیرعفونی می‌شوند که درنهایت تلفات سنگین و تحمیل خسارت اقتصادی فراوان برای مرغدار و تولیدکننده را بهمراه دارد.
اجرای توصیه‌های فوق‌الذکر در کنار مدیریت صحیح و سخت‌گیرانه مرغدار، تهدیدات صنعت پرورش طیور را بحداقل رسانده و راندمان و بهره‌وری تولید را افزایش می‌بخشد.
جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره های داخل سايت سابين پروتئين تماس حاصل فرمائید

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

سبد خرید