91

عامل گرانی گوشت گوسفند شیوه نادرست صادرات می باشد

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه با انتقاد از شیوه نامه‌ای که برای صادرات دام زنده کشور تعیین شده، افزود: اکنون فصل مناسبی برای صادرات دام زنده نیست و صادرات در فصل غیرمناسب باعث شده شاهد افزایش قیمت گوسفند باشیم.افزایش قیمت دام زنده در داخل کشور از مهمترین  تبعات این روند است اگر این شیوه صادرات ادامه پیدا کند ممکن است قیمت دام زنده تا کیلویی 100 هزار تومان هم برسد. وی زمان مناسب برای صادرات دام زنده را از اسفندماه به بعد اعلام کرد که عرضه دام بیشتر می‌شود.

دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه دلایل افزایش قیمت دام زنده را کاربلد نبودن برخی صادرکنندگان می داند. وی افزود: صادرات دام زنده در تمام سالیان قبل شیوه مشخص و قانونی داشته که بر اساس رویه قبلی هر فرد دارای کارت بازرگانی که در زمینه صادرات دام زنده فعالیت داشت می‌توانست از هر مرزی که بخواهد دام صادر کند اما اکنون صادرات دام زنده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام تعریف شده که هیچ مطابقاتی با روند قانونی قبل ندارد، خاطرنشان کرد: این شیوه ‌نامه منشا رانت، انحصار و فساد است.
این شیوه جدید صادرات توسط مباشرین صورت می‌گیرد که بسیاری از آنها نه سابقه فعالیت دارند و نه تجربه و تخصصی در این زمینه و سهمیه‌های صادراتی به اتحادیه‌های عشایر متحرک، اتحادیه دامداران، اتحادیه دام سبک و … اختصاص یافته، در حالیکه برخی از این اتحادیه ها تنها دو، سه ماه است تشکیل شده اند و هیچ سابقه‌ای در زمینه صادرات دام زنده ندارند.
وی با انتقاد از اینکه تشکل سابقه‌داری مانند اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده کرمانشاه  دیده نشده است، تاکید کرد: حتی با وجود آنکه اعلام آمادگی کرده بودیم، اما در تصمیم‌گیری‌ها نیز از ما کسب نظر نشد.
نوری با انتقاد از این رویه‌ها که تبعات نامناسبی برای کل کشور داشته، گفت: پیگیری‌های فراوانی انجام دادیم و حتی با استفاده از ظرفیت هیات رئیسه مجلس و در جلساتی با حضور معاونین وزیر جهاد کشاورزی موضوعات را مطرح کردیم، اما مورد توجه وزارت جهاد کشاورزی قرار نگرفت.

موضوع دیگری که وی بر آن تاکید داشت لزوم آزادسازی صادرات دام سنگین و گوساله نر بود و عنوان کرد: در گذشته صادرات این نوع دام انجام می‌شد، اما از ابتدای آزادسازی مجدد صادرات دام فعلا صادراتی در این بخش نداشته ایم.
عضو هیات رئیسه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده استان کرمانشاه با اشاره به مازاد دام سنگینی که اکنون داریم و اینکه افزایشی در قیمت آن رخ نداده، یادآور شد: اکنون بهترین زمان برای صادرات دام سنگین است تا فعالیت کسانی که در زمینه تولید این نوع دام فعالیت دارند، رونق بگیرد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *