سهمیه‌بندی نهاده در بازارگاه

سهمیه‌بندی نهاده در بازارگاه

تحت قالب سامانه سماسط (سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور) اطلاعات جامعی از وضعیت تولید داریم در این سامانه می‌توانیم بصورت برخط میزان تخم‌مرغ تولید شده، شهر و روستا و واحد تولیدی، میزان تلفات و… را رصد کنیم.
امسال سال پرفرازو نشیبی بود به بخش‌های مختلف کشور شوک وارد شد که خوشبختانه در بخش مرغ تخمگذار اتفاقی رخ نداد و حتی ۵ درصد بیشتر از برنامه تعیین شده تولید شد.
تا پایان سال شرایط پایدار است و هیچ کمبودی نداریم و پیش بینی می‌شود که تا پایان سال میزان تولید تخم‌مرغ در کشور در سال ۱۴۰۱ به عدد یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد در حالی که سال گذشته یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید شد.
با وجود اینکه آمار تولید و مصرف در کشور وجود دارد تا پایان سال حدود ۶۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد خواهیم داشت ولی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که بیشتر از نیاز کشور تولید شود تا سوپاپ اطمینانی وجود داشته باشد که اگر خسارت و تلفاتی ایجاد شد کمبودی نداشته باشیم.
گاهی این تخم‌مرغ ها به سرعت وارد بازار می شوند اما گاهی روند جذب آن به بازار تدریجی خواهد بود.
سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور بالای ۱۴ کیلو است که سرانه مصرف ما نسبت به کشورهای توسعه یافته پایین و نسبت به میانگین دنیا بالا است.
بعد از مردمی سازی یارانه‌ها، تولیدکنندگان همراه دولت شدند و دولت نیز بصورت موقت برای تخم‌مرغ قیمت تعیین کرد که قرار بود این قیمت شهریورماه اصلاح شود و واقعی سازی صورت بگیرد که متاسفانه این اتفاق نیفتاد که مرغداران در فروش هرکیلو تخم‌مرغ ۱۰ هزارتومان ضرر می کنند.
تولید تخم‌مرغ خطی و مصرف سینوسی است قیمت‌گذاری بر روی محصولاتی که مصارف سینوسی دارند و مصرف با تغییر فصل افزایش یا کاهش می یابد، اقدام درستی نیست و باید براساس عرضه وتقاضا باشد.
قیمت های جدید تخم‌مرغ که اخیرا در میادین اعلام شده پیشنهادی بود و ستاد تنظیم بازار باید در مورد قیمت‌ها نهایی تصمیم‌گیری‌های لازم را انجام دهد و قیمت نهایی تخم مرغ با ستاد تنظیم بازار می باشد.
از ابتدای سال تاکنون ۲۷ هزار تن تخم‌مرغ صادر شده است یعنی بطور میانگین ٣٠٠٠ تن در ماه تخم‌مرغ صادر شده که عدد زیادی نیست ما در سال ١٣٩٤ رکورد صادرات را زده بودیم و به ۹۴هزار تن هم رسیدیم البته این نکته نیز حائز اهمیت است که رقیب قدرتمندی مانند ترکیه وجود دارد.
تا یکماه پیش تولیدکنندگان بر اساس نیازشان نهاده خریداری می‌کردند ولی متاسفانه از یکماه پیش تاکنون سهیمه یکماه برای تولیدکنندگان در نظر گرفته شده است و محدودیت خرید وجود دارد این محدودیت خرید باعث می شود کالا به موقع بدست تولیدکننده نرسد و مجبور شود به بازار آزاد مراجعه کند و بازار ثانویه شکل گیرد.
شبکه توزیع نیازمند اصلاح است و شکی در آن نیست اما حضور واسطه‌های غیر ضروری و تعدد فروشگاه‌های عرضه محصولات نیز ممکن است در چند نرخی شدن تخم‌مرغ سهمی داشته باشند قیمتی که امروز تولیدکنندگان با آن تخم‌مرغ را عرضه می کنند قیمت تمام شده نیست و تا پایان سال هم به قیمت تمام شده نخواهند رسید.
جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره های داخل سايت سابين پروتئين تماس حاصل فرمائید

دیدگاه ها بسته شده اند.