38

حذف ارز ترجیحی، منجر به افزایش بهره‌وری تولید دام و طیور می‌شود

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به شرایط فعلی کشور حذف ارز ترجیحی و اصلاح یارانه‌ها، راهکاری مهم برای افزایش بهره‌وری و پایداری تولید دام و طیور است.

حسین دماوندی نژاد» امروز (سه‌شنبه) در مراسم افتتاحیه ششمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان، نیاز کشور که در محل بوستان گفت‌وگو برگزار شد، افزود: صنعت دام و طیور باید با آمادگی تغییر رویکرد نظام ارزی، بتوانند تولیدات خود را حفظ کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به فعالان حوزه دام و طیور برای اصلاح نظام یارانه‌ای کشور آماده باش داد و اظهار داشت: همان‌گونه که در اصلاحات قبلی با استفاده از همه ظرفیت‌ها تولیدکنندگان توانستند به کشور یاری برسانند در این اصلاح جدید نیز توقع می‌رود تلاش کنند تا تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان آسیب نبینند.

وی با بیان اینکه آزادسازی نرخ ارز ظرفیت کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشور را بهبود می‌ دهد، گفت: اکنون این کارخانجات به دلیل محدودیت ارز دولتی برای واردات نهاده‌های دامی نمی‌توانند نهاده مورد نیاز خود جهت فرآوری و تولید خوراک آماده را تامین کنند اما با واقعی سازی نرخ ارز این مشکل برطرف می‌شود و این کارخانجات که با ۳۰ درصد ظرفیت فعالیت می‌کنند، می‌توانند از ظرفیت کامل خود برای تولید بهره‌ مند شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۱۷ میلیون تن تولیدات دامی در کشور داریم گفت: طبق آخرین آمارها سالانه سه میلیون تن گوشت مرغ، ۱.۲ میلیون تن گوشت قرمز، بیش از ۱۱ میلیون تن شیرخام و ۱.۲ میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود.

دماوندی نژاد با اشاره به اینکه اصلاح یارانه ها به نفع تولیدکنندگان است، اظهار داشت: اصلاح نرخ ارز رسمی به وقوع خواهد پیوست و  اکنون در حال انجام شرایط تکمیلی هستیم.

وی به سه مرحله قبلی اصلاحات یارانه ای اشاره کرد و گفت: سه مرحله اصلاح یارانه ای از جمله تغییر نرخ ارز، تغییر حامل های انرژی و کارآمدسازی پرداخت یارانه ها را داشتیم که هر مرحله آن به نفع بخش تولید بوده است که باید برای حذف ارز ترجیحی نیز آمادگی داشته باشیم.

ششمین همایش بین المللی و نمایشگاه جانبی خوراک دام، طیور و آبزیان از روز سه‌شنبه ۲۱ تا ۲۳ به مدت سه روز در بوستان گفت وگو برگزار می‌شود و علاقمندان می‌توانند از ۱۰ صبح تا ۱۸ بعدازظهر از این نمایشگاه بازدید کنند.

اکنون ۷۵۶ کارخانه تولید خوراک دام، طیور و آبزیان و کنسانتره درکشور فعال هستند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *