37

با مازاد تولید تخم مرغ روبر هستیم

اکنون در بهترین شرایط تولید تخم‌مرغ کشور قرار داریم بطوری‌که تقریباً بین ۵ تا ۱۰ درصد مازاد تولید را نشان می‌دهد کشور با مازاد تولید تخم مرغ روبروست و کمبودی در این زمینه نداریم.
جوجه‌ریزی نیمه دوم امسال نسبت به سال گذشته (۱۳۹۹) دو برابر بوده است بنابراین ما از ۱۰ روز دیگر حتی در صورت رفع ممنوعیت صادرات با مازاد تولید روبرو خواهیم شد و باید منتظر افت قیمت‌ها و ضرر مرغداران باشیم.
 
دو علت افزایش قیمت این محصول در بازار:
 
1) افزایش تقاضا شیرینی فروشی‌ها در شب عید
با وجود وفور تخم‌مرغ در کشور هرساله در شب عید و ایام نوروز با افزایش تقاضا شیرینی فروشی‌ها روبرو می‌شویم بنابراین این امر بی‌تأثیر در بازار تخم‌مرغ نیست صد البته پیش از این تخم‌مرغ مورد نیاز این بخش تأمین و ذخیره‌سازی شده بود.
 
2) بلاتکلیفی نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی و تاخت و تاز دلالان 
به‌طور مجدد بحث آزادسازی نرخ ارز در کشور مطرح شده بنابراین دلالان با تاخت و تاز در این بازار و احتکار محصولات به امید فروش دو تا چهار برابری تخم‌مرغ در ۱۰ روز تا یک ماه آینده بازار این محصول را متلاطم کرده‌اند.
با مطرح شدن حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی عده‌ای دلال به جای خرید یک نیسان تخم‌مرغ ۱۰ خاور از این محصول را خریداری می‌کنند تا بتواند ۱۰ روز تا یک ماه آینده این محصولات را به چند برابر قیمت بفروشند که همین احتکار و کاهش عرضه به بازار موجب به هم ریختگی می‌شود.
بحث آزادسازی نرخ ارز در ماه‌های آذر و دی ماه نیز مطرح شد که باعث گرانی مقطعی برخی محصولات شد با وجود اینکه مدت زمان کوتاهی در بازار خلل ایجاد کرد اما در همین مقطع به روند طبیعی بازار صدمه وارد می‌کند.
 
طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی اکنون سالانه نزدیک ۱.۲ میلیون تن تخم‌مرغ  در کشور تولید و به بازار عرضه می‌شود و به تازگی مجوز صادرات ۵۰ هزار تن گوشت مرغ و تخم‌مرغ مازاد صادر شده که این امر مهم توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور محقق می‌شود.
برچسب‌ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *