14

افزایش قیمت گوشت با بی تدبیری در صادرات دام

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: بی تدبیری در صادرات دام ، افزایش قیمت گوشت قرمز را به همراه داشته است.
علی اصغر ملکی اظهار کرد: وضعیت گوشت قرمز  با مجوزهایی که برای صادرات دام صادر شده است به سمت افزایش قیمت سوق پیدا خواهد کرد.
وی با بیان اینکه قیمت این کالا طی هفته جاری به طور میانگین کیلویی  ۵هزار تومان افزایش پیدا کرده است، افزود: اگر روند صادرات دام  ادامه پیدا کند به طور یقین طی هفته اینده نیز افزایش ۵هزار تومانی را برای این کالا باید انتظار داشته باشیم.
ملکی  با اشاره به اینکه اگر جلو صادرات دام گرفته نشود در حوزه گوشت قرمز تا پایان سال با چالش جدی مواجه خواهیم شد،  ادامه داد: متاسفانه دلالانی از کشورهای عراق و امارات دام های کشور را با مجوزهایی که صادر شده است خریداری کرده و از کشور خارج می کنند که این موضوع زمینه کاهش عرضه دام برای بازارهای داخلی را فراهم کرده است و این مساله را به اطلاع مسئولان پشتیبانی امور دام نیز رسانده ایم و به انها اعلام کردیم که موقعیت فعلی زمان مناسبی برای صادرات دام نمی باشد.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد کشتار دام مولد نیز گفت: از ابتدای سال جاری  دامداران به دلیل گرانی نهاده های دامی، توان نگهداری دام های مولد خود را ندارند و به ناچار  روانه کشتارگاه ها می کنند که در این باره هشدارهای لازم را به مسئولان مرتبط نیز در بازه های زمانی مختلف اعلام کرده ایم که متاسفانه به ان توجهی نشده است.
ملکی  در مورد اظهارات شورای تامین مبنی بر عدم گرانی قیمت گوشت قرمز نیز بیان داشت: شورای تامین به دلیل اینکه به دنبال افزایش صادرات دام از کشور است اظهارات بی اساسی درباره قیمت گوشت عنوان می کند که با واقعیت فاصله زیادی دارد.
متاسفانه برگه مجوزی که برای  صادرات هر راس دام گرفته شده است مبلغ یک میلیون و پانصد هزار تومان خرید وفروش می شود.
وی با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نسبت به سایر کالا طی سال های اخیر افزایش قیمت کمتری داشته است، افزود: از طرفی قدرت خرید مردم نیز برای خرید این کالا کاهش پیدا کرده است و سرانه مصرف از ۱۲.۵کیلو به ۵.۵ کیلو برای هر نفر کاهش پیدا کرده است.
ملکی با اشاره به اینکه قیمت ۱۵۰هزار تومان برای هرکیلو گوشت قرمز منطقی است، افزود: اگر اقدامات مناسب برای کنترل قیمت مرغ و تخم مرغ در کشور صورت نمی گرفت و قیمت این کالاها روند صعودی فزاینده به خود می گرفت قیمت گوشت قرمز در حال حاضر بالغ بر کیلویی ۲۵۰هزار تومان بود.
وی در مورد تاثیر حذف ارز ترجیحی از نهاده های دامی بر قیمت گوشت قرمز نیز گفت: به طور یقین اگر این ارز از واردات نهاده های دامی برداشته شود قیمت نهاده ها افزایش قابل ملاحظه ای پیدا خواهد کرد که از توان خرید دام دار  خارج شده و در مقابل نیز قیمت گوشت قرمز را با افزایش سرسام اوری مواجه خواهد کرد.
برچسب‌ها: بدون برچسب

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *